Kasutusjuhend kodukasutajale

Viimati uuendatud 22. novembril 2022

Kui soovid Kõneravi.ee harjutusi teha iseseisvalt, ilma spetsialisti abita, siis tee järgmist:

1. Klikka selle lehe pealdises olevas menüüs nupul Hinnakiri” või mine aadressile koneravi.ee/#hinnakiri.

2. Tutvu Kõneravi.ee pakettidega ja vali endale nende seast sobiv: kodukasutaja proovikonto, kodukasutaja täispakett või kodukasutaja sooduspakett. Proovikonto tagab Sulle 7 päevaks tasuta ligipääsu kõikidele Kõneravi.ee keskkonna harjutustele. Klikka sobiva paketi kirjelduse all oleval nupul „Tasuta konto” või „Osta kohe”.

3. Registreeri end Kõneravi.ee kasutajaks. Täida nõutavad väljad ja loe vajadusel ekraanil olevaid juhiseid. Kui oled lapsevanem, siis võid kontot luues kasutada nii enda kui ka oma lapse nime.

4. Registreerimise õnnestumise korral saadame Sulle ligipääsuks vajaliku neljatähelise koodi.

5. Mine oma postkasti ja leia sealt Kõneravi.ee’lt tulnud e-kiri koos koodiga. Kui Sa seda e-kirja oma peakaustast ei leia, siis kontrolli igaks juhuks ka oma postkasti muid kaustu (rämpsposti kaust, Gmaili „Pakkumised” kaust vms).

6. Mine Kõneravi.ee avalehele ning sisesta kood, mille saadetud e-kirjast leidsid. Klikka nupul Sisene”.

7. Sisselogimisel juhitakse Sind Sinu töölauale.

Kui soovid liituda Kõneravi.ee keskkonnaga, et teha harjutusi spetsialisti juhendamisel, siis tee järgmist:

1. Võta ühendust oma juhendajaga (logopeed või õpetaja) ning ütle talle e-posti aadress, millega Kõneravi.ee keskkonnas kontot luua soovid.

2. Oota, kuni juhendaja Sulle või Su lapsele Kõneravi.ee keskkonnas konto loob. Saadame Sulle automaatselt selle kohta e-kirja.

3. Mine oma postkasti ja leia sealt Kõneravi.ee’lt tulnud e-kiri. Kui Sa seda e-kirja oma peakaustast ei leia, siis kontrolli igaks juhuks ka oma postkasti muid kaustu (rämpsposti kaust, Gmaili „Pakkumised” kaust vms).

4. Leia saadetud e-kirjast ligipääsuks vajalik neljatäheline kood.

5. Mine Kõneravi.ee avalehele ning sisesta kood, mille saadetud e-kirjast leidsid. Klikka nupul Sisene”.

6. Sisselogimisel juhitakse Sind Sinu töölauale.

Kui Sa oled endale Kõneravi.ee konto loonud enne seda, kui spetsialistiga koostööd alustad, siis ei näe Sa selle konto alt spetsialisti poolt määratud harjutusi. Spetsialist peab Sulle selleks  uue konto looma. Võta temaga ühendust, ütle talle oma e-posti aadress ning palu tal endale uus konto luua.
Me saadame Sulle sellele e-posti aadressile uue koodi. Palun kasuta sel juhul sisselogimiseks kindlasti uut, mitte vana koodi! Vana koodiga sisse logides Sa spetsialisti määratud harjutusi kahjuks ei näe.

Harjutuste vaade koosneb kolmest komponendist: lehe pealdis, menüü (vasakul ääres) ja harjutuste kataloog (paremal, lehe põhiosas).

Pealdis

 

Lehe pealdisest pääsed Sa ligi käesolevatele juhenditele. Samuti on Sul võimalik sisestada siin oma profiiliandmeid. Su profiili näeb vaid Sinu juhendaja.

Harjutuskava, lemmikud ja kõik harjutused

 

Menüü ülaosas, „Harjutused” all, saad Sa valida kolme erineva kataloogi tüübi vahel:

  • „Minu harjutuskava” all on harjutused, mille spetsialist on Sulle või Su lapsele määranud, koos juhiste ja tähtaegadega.
  • „Lemmikud” all on harjutused, mille Sa oled ise endale lemmikutena välja valinud.
  • „Kõik harjutused” all on kõik Kõneravi.ee keskkonna avalikud harjutused.
Kui teed harjutusi iseseisvalt, ilma spetsialisti abita, siis soovitame Sul esimesel sisselogimisel valida menüüst „Kõik harjutused” ja tutvuda harjutuste valikuga. 
Harjutuste filtrid

 

Kõneravi.ee keskkonnas on hetkel üle 330 avaliku harjutuse. Selleks et nende seast sobivaid harjutusi kiiremini üles leida, on Sul võimalik menüüs harjutusi filtreerida järgmiste kategooriate alusel:

  • Vanuserühma filter võimaldab Sul leida kiiremini üles oma lapsele eakohased harjutused või afaasiaga inimestele sobivad harjutused.
  • Keele valdkonna filter võimaldab Sul leida kiiremini üles kõnetaju, hääldamise, sõnavara, grammatika, suhtlemise, lugemise ja kirjutamise harjutused.
  • Keele tasandi filter võimaldab Sul leida kiiremini üles kõneautomatismi, sõna-, sõnaühendi, lause- ja tekstitasandi ülesanded.

„Düsleksia harjutused” all on eraldi moodul harjutustega düsleksiaga algkoolilastele. Nende harjutuste kasutusjuhendi leiad Sa siit. Düsleksia harjutusi on ka teiste harjutuste seas. Nende harjutuste nimistu leiad Sa siit.

„Sujuva kõne harjutused” all on täiskasvanud kogelejatele mõeldud harjutused (kuus mees- ja kuus naishäälega). Sujuva kõne harjutuste kasutusjuhendi leiad Sa siit.

Vali endale menüüst sobivad harjutused ja tutvu vastava harjutuste kataloogiga lehe põhiosas.
Harjutuse otsimine

 

Kõneravi.ee keskkonnas on Sul võimalik harjutusi pealkirja järgi otsida, kasutades selleks otsinguriba.

Otsinguriba saad kasutada kõikides Kõneravi.ee kataloogides ja ka harjutuskavas.

Harjutuste kataloog

 

Harjutuste kataloog koosneb harjutuste blokkidest, mis on kuvatud lähtuvalt Sinu valitud kategooriatest. Iga blokk koosneb pealkirjast, kirjeldusest ja harjutustest. Kirjeldus aitab Sul harjutuste sisu ja eesmärki paremini mõista, eriti juhul kui teed harjutusi üksi, ilma spetsialisti abita.

Iga harjutuse juures on nupp Alusta”, millelt pääsed harjutusele ligi.

Kõneravi.ee harjutuskava hõlbustab koostööd Sinu ja spetsialisti vahel. Spetsialist saab Sulle või Su lapsele sobivaid harjutusi koos juhiste ja tähtaegadega kavva määrata. Sinul on parem ülevaade sellest, mida spetsialist Sinult harjutuse tegemise käigus ootab.
Harjutuskavast on Sulle kasu vaid siis, kui kasutad Kõneravi.ee kontot koos spetsialistiga. Kui teed Kõneravi.ee harjutusi iseseisvalt, siis ei saa Sa harjutuskava kasutada. Sel juhul soovitame Sul leida kõikide harjutuste seast endale või lapsele sobivad ning lisada need oma lemmikute hulka. Järgmisel korral on Sulle või talle sobivad harjutused ühes kohas (lemmikute kaustas) koos.

Harjutuskavas näed harjutuse pealkirja, kirjeldust, tähtaega ja staatust.

Harjutused

Harjutuse avamiseks klikka harjutuse pealkirjal.

Spetsialist saab harjutuskavva lisada nii Kõneravi.ee keskkonna interaktiivseid harjutusi kui ka vabas vormis tekstina kirjeldatud harjutusi. Esimesed on kavas tähistatud punase pealkirjaga, viimased sinisega.

Harjutuse kirjeldus, vestlus ja teated

Spetsialist saab kavva määratud harjutusele juurde lisada kommentaare, näiteks juhise vormis.

Kommentaari algust näed harjutuskava avavaates. Kui klikkad sellel, siis avaneb kommentaar tervikuna uues aknas.

Sellessamas aknas on Sul võimalik ka spetsialistilt harjutuse või selle läbitegemise tingimuste kohta rohkem infot küsida. Vestlus Sinu ja spetsialisti vahel on privaatne.

Spetsialistil on võimalus saata Su e-posti aadressile teade iga kavva määratud harjutuse või vestlusesse lisatud kommentaari kohta. Nii on Sul võimalik hoida harjutuskava muudatustel pilk peal, ilma et peaksid iga kord Kõneravi.ee keskkonda sisse logima.

Harjutuse tähtaeg

Kui spetsialist on harjutuse läbitegemiseks määranud tähtaja, siis näed Sa seda harjutuskava avavaates.

Kui harjutuse tähtaeg on möödunud, siis on see kavas kuvatud aegunud harjutuste all.

Harjutuse staatus

Sellest, kas oled harjutust juba teinud või mitte, annavad spetsialistile märku staatuse pallikeste värvid.

  • Harjutuse staatus on hall, kuni Sa pole seda vähemalt üks kord tervikuna läbi teinud.
  • Harjutuse staatus muutub roheliseks, kui Sa oled harjutuse vähemalt üks kord tervikuna läbi teinud.
  • Harjutuse staatus muutub punaseks, kui selle tähtaeg möödub ja Sa pole seda vähemalt üks kord tervikuna läbi teinud.
Videokonsultatsioon

Spetsialist võib teraapia osana läbi viia videokõne vormis konsultatsioone. Videokõne lingi leiad harjutuskavast.

Leia harjutuskavast mõni spetsialisti määratud harjutus ja klikka selle pealkirjal. Kui teed harjutusi iseseisvalt, siis vali harjutuste kataloogist endale sobiv harjutus ja klikka selle juures nupul Alusta”.

Esmalt avaneb harjutuse infoleht, millelt leiad järgmise info harjutuse kohta:

  • Kuidas harjutust kasutada?
  • Miks on harjutus vajalik?
  • Mida harjutus arendab?

Enamik Kõneravi.ee keskkonna harjutusi sobib iseseisvaks tegemiseks. Kui harjutust ei tohi iseseisvalt teha, siis on vastav info toodud harjutuse infolehel. Hetkel on sellised harjutused vaid harjutus „Neelamise kompensatoorsed võtted” ja sujuva kõne harjutused.

Info kõrval on järgmised nupud:

  • Alusta harjutust” – sellel nupul klikates saad Sa harjutust alustada.
  • Vaata tulemusi” sellel nupul klikates näed Sa pärast harjutuse esimest läbimiskorda oma tulemusi statistilises vaates. Nii on Sul võimalik ajas oma arengut hinnata.
  • Lisa lemmikuks” see nupp võimaldab Sul endale meelepäraseid harjutusi enda jaoks salvestada. Salvestatud harjutused ilmuvad kataloogi eraldi ossa, millele pääsed ligi menüüst „Lemmikud” valides.

Harjutustes „Sõna kordamine”, „Sõna kordamine tekstita”, „Pildi ja sõna ühendamine”, „Kuuldud sõna ja pildi seostamine”, „Kuuldud sõna kirjutamine” ja „Nimetamata sõna leidmine” on avalehel ka neljas nupp: Vali kategooria”. Sellel klikates saad Sa valida temaatilise kategooria, millest lähtuvalt kuvatakse Sulle harjutuse sisu.

Harjutuse sisuvaatele pääsed ligi, kui klikkad harjutuse avavaates nupul Alusta harjutust”.

Kontrolli heliga tehtavate harjutuste juures kindlasti, et Su arvuti või nutiseadme kõlarid ja mikrofon oleksid sisse lülitatud.

Harjutuse vaates näed järgmisi komponente:

  • harjutuse sisu (lehe põhiosas)
  • harjutuse pealkiri ja kestus (ülal vasakul)
  • harjutuse seaded ja väljalogimise nupp (ülal paremal)

Harjutustes on reeglina mitu lehte. Igal lehel tuleb Sul või Su lapsel midagi teha. Iga soorituse kohta antakse Sulle vahetut tagasisidet. Õiget vastust tähistab roheline värv. Valet vastust tähistab punane värv.

Harjutuses edenemist näitavad pallikesed ekraani ülaosas. Sõltuvalt harjutuse sätetest näitavad need ka Su õigeid ja valesid vastuseid.

Ekraanil üleval paremal nurgas olev hammasratas võimaldab Sul muuta harjutuse sätteid. Olenevalt harjutuse mallist on Sul näiteks võimalik muuta:

  • vastusevariantide arvu harjutuses
  • harjutuse teksti kirjaviisi (väikesed tähed, suured tähed või suur algustäht)
  • vastuse kontrollimise hetke harjutuses (kas jooksvalt soorituse käigus või korraga soorituse järel)
Sätete muutmine võimaldab Sul harjutust enda või lapse jaoks lihtsamaks või keerulisemaks teha ning harjutamist mitmekesistada.

Harjutuse järel kuvatakse Sulle Su tulemusi protsentuaalselt.

Oma õigete ja valede vastuste statistikat näed harjutuse avavaates nupult Vaata tulemusi”.

Kui Sa tasud oma kasutajakonto eest ise ja Su harjutusperiood on lõppenud, siis pikenda oma paketti.

Klikka harjutuste kataloogis nupul Näita kõiki harjutusi”, vali sobiv pakett ja teosta makse.

Makse teostamise järel taastub Su ligipääs Kõneravi.ee keskkonna tasulistele harjutustele.

Kõneravi.ee keskkonnas on lisaks tasulistele harjutustele ka tasuta harjutusi. 54 düsleksia harjutust saad Sa tasuta teha kuni 2027. aasta oktoobrini. Neid harjutusi saad Sa teha ka siis, kui Su konto on aegunud.